Завеждане на дело при липса на ток и повредени уреди
Ако клиент остане повече от 24 часа без електрозахранване по вина на съответното дружество, той може да подаде до енергийното предприятие сигнал или жалба и да претендира неустойка, посочват от пресцентъра на омбудсмана.
Могат да се подават и колективни искове при увреждане на колективни интереси на хората, например от едно населено място, квартал и т.н. Може да се подаде иск и за обезщетяване на вредите, причинени на колективните интереси на гражданите, исковете могат да се завеждат от представителни сдружения на потребителите.
Искове могат да се завеждат и при претърпяна конкретна щета в резултат на преустановяване на електрозахранването, напр. повреден електрически уред.
Според Общите условия на договорите за достъп и пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на трите електроразпределителни дружества в страната („Електроразпределителни мрежи Запад“ ЕАД, „Електроразпределение Север“ АД и „Електроразпределение Юг“ ЕАД) се дължи неустойка в размер на 30 лв., ако обект на клиент остане без снабдяване с електрическа енергия по вина на съответното дружество повече от 24 часа.
Дължи се допълнителна неустойка в размер на 20 лв. за всеки започнал период от 12 часа, през който клиентът е без снабдяване с електрическа енергия, ако преустановяването на снабдяването с електрическа енергия е с продължителност над 36 часа.
Гражданите могат да подадат жалба или сигнал към съответното електроразпределително предприятие (ЕРП). Освен това, всеки, който смята, че е ощетен и всеки, който има допълнителни вреди, може да ги претендира и по съдебен ред.
Имате нужда от помощ
Нашият екип има сериозен опит в извънсъдебни споразумения, както и в успешното провеждане на съдебни процедури.
За връзка с нашия екип:
Тел.: 02 995 00 33
Моб. телефон: +359 888 714 360
Работно време пон. – пет.: 09:30 -19:00
Адрес: гр. София, кв. Лозенец 1164
ул. Университетска 15, ет.1, офис 1
Email: chavdar_penchev@abv.bg