Как и за какво се използва нотариална покана

Как и за какво се използва нотариална покана

27.окт..2021
  • Разни

Какво е нотариална покана?

В съвременният начин на живот и забързаните отношения не винаги е възможно лично да успеете да се срещнете и поговорите с партньор или длъжник, който е пропуснал едно или друго свое задължение. Често пъти се случва, че длъжниците или определени лица да се крият, за да не бъдат открити. Нотариалната покана е успешен вариант за изискване на доброволно изпълнение на дадено задължение или пък за доброволно плащане.

Нотариална покана е писмено волеизявление, връчено от нотариус. Тук се корени разликата от обикновеното писмо. За разлика от обикновеното писмо, нотариалната покана не може да бъде оспорена. С нея се осигурява едно доказателство в полза на този, който я изпраща.

Тя обикновено се отправя към неизрядната страна по определено правоотношение. Целта е доброволното разрешаване на правен въпрос и избягването на съдебен процес.

Отправянето на нотариална покана не е задължително, но е желателно. В случай на евентуален спор тя се счита за доказателствено средство в полза на този, който я е отправил.

Кой може да изпраща нотариална покана?

Нотариална покана може да изпрати всяко физическо и юридическо лице. Тя няма някакъв законно определен образец как трябва точно да изглежда. Изготвя се от лице добре запознато с конкретния случай – най-добре от адвокат. Разбира се и нотариус може да ви я изготви, но това става срещу допълнително заплащане. Нотариусът не проверява съдържанието на поканата и верността на твърденията в нея. Той не удостоверява нито съдържанието на поканата, нито подписа на изпращащото я лице. С нотариалната покана се удостоверява актът на връчване на поканата на нейния адресат. За да има доказателствена сила нотариалната покана, необходимо е нотариусът, който я изготвя да има правоспособността да го прави. Изборът на нотариус е личен, но той трябва да е с район на действие, съвпадащ с адреса или седалището на адресата.

Връчване на нотариална покана

Нотариалната покана трябва да бъде изготвена в три или повече еднообразни екземпляра. В случай, че адресатите са повече от един поканата трябва да е в съответния брой екземпляри, необходими за връчване на всеки поотделно. Нотариусът отбелязва върху всеки от тях, че поканата е била съобщена на лицето, до което се отнася, след което единият екземпляр от поканата се предава на лицето, от което поканата произхожда, а другият екземпляр се подрежда в нарочна книга при нотариуса.

Ако поканата се изпраща от пълномощник, към нея трябва да представи и пълномощно. Таксата за връчването й се поема единствено от лицето, което я отправя.

Нотариалната покана може да се връчи на лицето/лицата по постоянен адрес, но и на всяко място, на което би могъл да бъде намерен адресата, поради което е добре да бъдат посочвани и такива.

Връчването трябва да се извърши лично на адресата от нотариуса или от негово пряко подчинено лице, работещо в кантората. Допустимо е обаче и съобщението да бъде връчено на друго лице. Такова лице е всеки пълнолетен, който живее на адреса.

В случай, че връчителят не намери адресата или друго лице, което да получи поканата на посочения адрес, е длъжен да залепи уведомление на вратата или на пощенската кутия. От този момент започва да тече двуседмичен срок, в който адресатът трябва да се яви на указаното място, което в случая е нотариалната кантора на нотариуса, чрез който се връчва поканата, за да получи препис от нея. Ако не се яви в указания двуседмичен срок, поканата се счита за надлежно връчена съгласно чл. 47, ал. 5 от ГПК.

Случаите, в които може да си послужите с нотариална покана

Всеки може да си послужи с нотариална подкрепа, когато реши, че му е нужно. Но все пак има случаи, в които е необходимо и дори желателно използването на нотариална покана.

Ако имате сключен договор с друго лице за заем на вещи, пари и др., но с другото лице не сте си уговорили кога да ви върне парите или вещите, ето тук е желателно сумата да се изисква с нотариална покана.

Една от правните последици на изискването на сумата са лихвите, които започват да текат от този момент.

Например ако искате да развалите договор с лице, което продължително и недобросъвестно не изпълнява този договор. Законът изисква в по-голямата част от случаите да дадете един допълнителен срок на насрещната страна по договора, за да го изпълни. Трудно ще докажете, че сте дали този срок, ако не сте си послужили с нотариална покана.

Може да си послужите с нотариална покана, когато отправяте предупреждения, отговори,  при съобщения.

Важното при една нотариална покана е да се отбележи достоверността на датата на получаване на изявлението. Най-добрите случаи да си послужите с нотариална покана са онези, в които в някой последващ момент ще бъде трудно да докажете, че съответното изявление е стигнало до другото лице.